Partner serwisu
23 czerwca 2014

Aparatura kontrolno-pomiarowa a UR

Kategoria: Remonty, UR

Zapewnienie satysfakcjonującej jakości wytwarzanych wyrobów, ale też i odpowiednio wysokiego poziomu bezpieczeństwa oraz ciągłości procesów produkcyjnych w dużych zakładach chemicznych i rafineryjnych wymaga stosowania na coraz szerszą skalę nowoczesnej aparatury kontrolno-pomiarowej.

Aparatura kontrolno-pomiarowa a UR

Pełni ona w takich instalacjach dwojaką funkcję. Z jednej strony pozwala na uzyskanie właściwych parametrów produkowanych wyrobów – a często też na zwiększenie efektywności całego procesu – z drugiej zaś umożliwia szybką identyfikację zjawisk mogących stanowić realne zagrożenie dla niezakłóconej pracy kluczowych maszyn i urządzeń.

Systemy automatyki
W tego typu przemysłach, w których instalacje wystawione są na oddziaływanie czynników zewnętrznych o często krytycznych parametrach, do kwestii bezpieczeństwa przywiązuje się wręcz podwójną wagę. Zastosowanie w nich renomowanych systemów automatyki kontrolno-pomiarowej potrafi tymczasem obniżyć ryzyko awarii czy katastrofy przemysłowej kilkunasto-, a czasem nawet kilkudziesięciokrotnie. W krajowych zakładach przemysłu chemicznego i rafineryjnego świadomość korzyści wynikających z korzystania z takiej aparatury stale wzrasta, a popyt na tego typu urządzenia wzmaga dodatkowo coraz bardziej rygorystyczne ustawodawstwo. W efekcie rozwija się nie tylko rynek samych urządzeń pomiarowych, ale też i usług profesjonalnego doradztwa związanego z tą tematyką. Należy podkreślić, iż sam sektor chemiczny stanowi dla producentów i dostawców urządzeń AKPiA duże wyzwanie, ale też i olbrzymią szansę rozwojową. Obecnie produkuje on kilkadziesiąt tysięcy różnych wyrobów o zastosowaniu przemysłowym, wytwarzanych w wielu różnych technologiach i w bardzo zróżnicowanych warunkach eksploatacyjnych. Olbrzymia skala potrzeb zgłaszanych w tym zakresie przez omawianą gałąź przemysłu przyciąga z jednej strony największych światowych producentów takich urządzeń, z drugiej zaś strony stwarza pole rozwoju dla wielu małych, lecz silnie wyspecjalizowanych graczy, skutecznie lokujących się w licznych rynkowych niszach.

 

Więcej przeczytacie Państwo w numerze 2/2014 magazynu „Chemia Przemysłowa”

 

 

 

 

Fot. lupkipolskie.pl

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ