Partner serwisu
18 czerwca 2014

Pozbyć się odpadów

Kategoria: Ochrona środowiska

Odpady przemysłowe to 90% wszystkich powstałych w Polsce odpadów, powstających na terenach zakładów przemysłowych. Spalarnie odpadów mogą być bardzo dobrym rozwiązaniem problemu nadmiernej ich ilości. Obecnie procesy spalania oraz oczyszczania gazów spalinowych, jak i innych pozostałości procesu spalania są na tyle wydajne i niezawodne, iż umożliwiają budowę spalarni nawet w centrum miast.

Pozbyć się odpadów

Ze względu na zróżnicowanie odpadów przemysłowych stosuje się kilka technik spalania, dostosowanych odpowiednio do danej partii. Są to spalarnie z piecem obrotowym, fluidalnym czy też statycznym. W większych spalarniach stosuje się również techniki połączone np. z dodatkową komorą dopalającą lub piec rusztowy. W spalarni z piecem obrotowym można utylizować surowce takie jak: odpady przemysłowe, odpady petrochemiczne, osady ściekowe, odpady chemiczne, niebezpieczne i medyczne.

Obracający się bęben sprawia, iż odpady są w ciągłym ruchu, co zapewnia dobry dostęp powietrza oraz szybkie spalenie substancji wysokokalorycznych. Piece takie są odporne na wysokie temperatury i można uzyskać w nich nawet 1400°C. Stosowane są dwa rodzaje pieców obrotowych: współprądowe i przeciwprądowe, oba rodzaje zapewniają dobre wymieszanie i zgazowanie mas odpadowych. Piece przeciwprądowe charakteryzują się lepszymi parametrami przy tej samej pojemności cieplnej, np. mniejszym zapotrzebowaniem na dodatkowe paliwo, większą redukcją masy (różnica ok 10%) czy mniejszym odsetkiem niespalonego węgla w popiołach [4].

Ze względu na parametry cieplne, budowa pieca przeciwprądowego jest bardziej skomplikowana i kosztowniejsza. W spalarni z piecem fluidalnym można utylizować paliwa i odpady, które mogą się swobodnie unosić w przestrzeni komory spalania, tj.: mączka kostna, osady ściekowe, odpady z przemysłu górniczego czy homogeniczne odpady z innych gałęzi przemysłu. Ważne jest, aby odpady były wcześniej równomiernie rozdrobione, homogeniczne – w innym przypadku cięższe partie będą opadać na dno i spalanie będzie niedostateczne.

Piece fluidalne mają kształt pionowego cylindra. Na dole umieszczone zostało złoże stałego materiału inertnego (piasek, popiół), które jest fluidyzowane powietrzem podawanym przez system dysz. Homogeniczne odpady wprowadzane są bezpośrednio od góry (rzadziej z boku) pieca. Ponieważ odpady unoszą się, spalanie w takim piecu zachodzi równomiernie ze wszystkich stron, a temperatura spalania waha się w przedziale 750-950°C. Procesem można sterować poprzez wstrzykiwanie powietrza do komory spalania.

Rzadziej spotykanym, ale używanym na skale przemysłową piecem jest piec statyczny. W piecu statycznym można utylizować odpady w formie płynnej i gazowej. Najczęściej jest to piec złożony z jednej komory spalania. Takiej technologii nie stosuje się do odpadów stałych, ponieważ odpady nie są obracane, co sprawia, że proces spalania nie jest całkowity i jednorodny. Całkowitemu spaleniu ulega zewnętrzna część odpadów, a część wewnętrzna jest tylko nadpalona lub nie naruszona. Piece z rusztem stałym wymagają wydajniejszych metod oczyszczania gazów odlotowych.

            Spalarnie odpadów zmniejszają w rezultacie obciążenie środowiska naturalnego odpadami i substancjami toksycznymi (tab. 1). Bardzo ważnym aspektem powinno być wdrożenie kampanii społecznych promujących ekologiczną utylizacje odpadów, co może wpłynąć na zmniejszenie protestów przeciwko powstawaniu nowych spalarni.

TAB. 1 Pozytywne i negatywne aspekty termicznej utylizacji odpadów

Literatura dostępna w redakcji

fot. Energopomiar

Więcej przeczytacie Państwo w magazynie "Chemia Przemysłowa" 3/2014

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ