Partner serwisu
15 września 2020

Polsko-niemieckie rozmowy o ochronie środowiska i klimatu

Kategoria: Aktualności

Europejska polityka klimatyczna i Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji – to niektóre z tematów poruszonych w trakcie spotkania Ministra Klimatu Michała Kurtyki z Jochenem Flasbarthem, sekretarzem stanu w Federalnym Ministerstwie Ochrony Środowiska, Ochrony Przyrody i Bezpieczeństwa Jądrowego Niemiec. Rozmowy odbyły się 11 września 2020 r. w Warszawie.

Polsko-niemieckie rozmowy o ochronie środowiska i klimatu

W trakcie spotkania strona Polska podkreśliła zrozumienie dla celu neutralności klimatycznej do 2050 r. jako wspólnego dla UE, jednocześnie zaznaczając, że z racji punktu startu naszego kraju w dążeniu do jego realizacji, kluczowe jest zapewnienie odpowiedniego wsparcia.

„Akceptując ambitne plany, konieczne jest upewnienie się, że są one faktycznie możliwe do wdrożenia”- zaznaczył minister klimatu Michał Kurtyka.

Jak podkreślił minister Kurtyka podwyższając cel redukcji CO2, warto rozważyć reformę EU ETS - tak by zanieczyszczające państwa płaciły za swoje emisje, a pozyskane w ten sposób środki były przeznaczane na finansowanie nowych projektów, mających na celu ograniczanie emisji. W trakcie rozmów poruszono też kwestie Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.

„Różnice między państwami członkowskimi pod względem wysiłków niezbędnych do osiągnięcia neutralności klimatycznej są nadal ogromne. Skuteczna transformacja energetyczno-klimatyczna wymaga akceptacji społecznej”- podkreślał minister.

Nawiązując do obecnej sytuacji dotyczącej kryzysu pandemii i konieczności ożywienia gospodarek, omówiono też kwestie uzupełnienia się głównych priorytetów rewitalizacyjnych czyli zielonej transformacji i cyfryzacji. Aktualna sytuacja kryzysowa, o ile zarządzana w odpowiedni sposób, powinna zmienić nasze modele biznesowe i wzorce konsumpcji, tym samym pozytywnie wpływając na kwestie środowiskowe.

źródło: Ministersto Klimatu
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ