Partner serwisu
27 stycznia 2020

Kotły na paliwo stałe

Kategoria: Aktualności

W każdym budynku mieszkalnym czy użytkowym istotnym aspektem jest zastosowanie odpowiedniej instalacji centralnego ogrzewania, pozwalającej na komfortowe i bezpieczne korzystanie. W tym celu wykorzystuje się kotły, które wytwarzają ciepło z paliw stałych różnego rodzaju.

Kotły na paliwo stałe

Właściwe ogrzanie budynków wymaga zastosowania odpowiedniej instalacji grzewczej, w skład której mogą wejść różnego rodzaju kotły. Jednym z najistotniejszych czynników wpływających na wybór kotła jest określenie paliwa stałego, które ma być wykorzystywane.

Kotły na paliwo stałe – właściwe dobranie kotła

Kotły grzewcze stanowią najważniejszą część instalacji centralnego ogrzewania. Zapewniają one źródło ciepła w budynkach mieszkalnych oraz użytkowych różnego rodzaju. Dobierając odpowiedni kocioł, konieczne staje się określenie kilku głównych czynników. Przede wszystkim rodzaju paliwa, jakie chcemy wykorzystywać oraz mocy kotła, która będzie optymalna do ogrzania wszystkich pomieszczeń.  Wymaganą moc należy określić w oparciu o bilans cieplny budynku, zawarty w projekcie budynku. Pamiętać także należy, aby przy wyborze uwzględnić miejsce, które możemy przeznaczyć na tę część instalacji, aby nie zakupić urządzenia, którego nie będziemy w stanie zamontować. Istotnym czynnikiem po określeniu powyższych wymogów jest dobranie odpowiedniego producenta, którego produkt spełni wszystkie nasze oczekiwania. Przykładem takiego producenta kotłów jest firma Heiztechnik o ugruntowanej pozycji na rynku.

Rodzaje kotłów na paliwo stałe

  • Kotły na paliwo stałe wykorzystują w procesie spalania zarówno nieodnawialne, jak i odnawialne źródła energii a co za tym idzie wpływają różnie na środowisko. Jako najważniejsze grupy kotłów możemy wyróżnić:
  • Kotły węglowe, w których używa się głównie węgla kamiennego należącego do nieodnawialnych źródeł energii. Są to obecnie najpowszechniejsze kotły na paliwo stałe.
  • Kotły pelletowe wykorzystujące w wytwarzaniu ciepła specjalny granulat nazywany pelletem powstający ze sprasowanych odpadów drzewnych. Kotły tego rodzaju należą do najbardziej zautomatyzowanych.
  • Kotły na słomę zasilane jak sama nazwa wskazuje słomą, która cechuje się dużą sprawnością spalania i stanowi produkt pozostający po żniwach, wymagający jednak dużej powierzchni magazynowania.
  • Kotły na drewno, w których stosuje się drewno pod różnymi postaciami, a najpowszechniejszą z nich są zrąbki będące rozdrobnionym drewnem. Istotnym aspektem jest stosowanie produktów o odpowiedniej wilgotności.
źródło: artykuł sponsorowany
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ