Partner serwisu
03 grudnia 2019

ANWIL i GIG będą współpracować przy pracach badawczo-rozwojowych

Kategoria: Aktualności

Celem podpisanej umowy o współpracy pomiędzy firmą ANWIL i GIG jest realizacja wspólnych prac badawczo-rozwojowych w zakresie technologii przetwórstwa PVC oraz innych tworzyw polimerowych. Szczególnie dotyczy to opracowania nowych produktów i technologii ich produkcji.

ANWIL i GIG będą współpracować przy pracach badawczo-rozwojowych

- Współpraca pomiędzy GIG a firmą Anwil trwa już od 2 lat – mówi Jerzy Korol, kierownik Zakładu Inżynierii Materiałowej Głównego Instytutu Górnictwa. Zapoczątkował ją wspólny projekt dotyczący technologii wytwarzania kompozytów ceramizujących na bazie polichlorku winylu (PVC). Chodzi w nim o opracowanie niepalnej powłoki ceramicznej nowego typu, przeznaczonej do produkcji kabli lub innych wyrobów z PVC mających zastosowanie w budownictwie. W warunkach pożaru mineralne wypełniacze ceramizujące tworzą na powierzchni wyrobu twardą warstwę ceramiczną. W ten sposób zapobiegają przenikaniu płomienia w głąb wyrobu, a z drugiej strony wydostaniu się na zewnątrz niebezpiecznych produktów rozkładu PVC, głównie chlorowodoru. Ten projekt współfinansowany jest z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

ANWIL, przedsiębiorstwo chemiczne z siedzibą we Włocławku, jest obecnie jedynym producentem polichlorku winylu w Polsce. Dzięki współpracy z GIG w jego ofercie znajdzie się unikatowy produkt. Firma będzie też miała ogromny wkład w dalsze zwiększanie odporności na działania wysokich temperatur produktów wytwarzanych z PVC. Spółka należy do grupy kapitałowej Orlen.

Zakład Inżynierii Materiałowej Głównego Instytutu Górnictwa to jeden z wiodących w Polsce ośrodków, który posiada wieloletnie doświadczenie oraz bogaty dorobek w badaniach nad palnością materiałów i wyrobów niemetalowych. Opracowywane są tu innowacyjne rozwiązania w dziedzinie uniepalniania materiałów niemetalowych stosowanych we wszystkich innych dziedzinach przemysłu, gdzie wymagane jest zachowanie szczególnego bezpieczeństwa pożarowego. Atutami Zakładu Inżynierii Materiałowej GIG jest wysoko wykwalifikowany personel, ale też bogate wyposażenie i unikatowa aparatura.

źródło: GIG
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ