Partner serwisu
08 lipca 2019

Pierwsza tłocznia w Baltic Pipe z decyzją lokalizacyjną

Kategoria: Aktualności

Wojewoda zachodniopomorski 26 czerwca 2019 r. wydał decyzję lokalizacyjną dla rozbudowy tłoczni gazu w Goleniowie. To jeden z trzech takich elementów po polskiej stronie w projekcie Baltic Pipe – pozostałe to rozbudowywana tłocznia w Odolanowie oraz budowana od podstaw tłocznia w Gustorzynie.

Pierwsza tłocznia w Baltic Pipe z decyzją lokalizacyjną

Uzyskana decyzja obejmuje realizację następujących inwestycji:

  • rozbudowę tłoczni gazu Goleniów,
  • budowę śluzy odbiorczo-nadawczej wraz z niezbędną infrastrukturą dla gazociągu DN1000 relacji Goleniów-Lwówek,
  • budowę śluzy odbiorczo-nadawczej wraz z niezbędną infrastrukturą dla gazociągu DN 1000 relacji Węzeł Płoty-tłocznia Goleniów.

Tłocznia gazu w Goleniowie będzie mieć moc ok. 25 MW i przepustowość ponad 1,5 mln Nm3/h, przy maksymalnym ciśnieniu roboczym MOP 8,4 MPa.

Obiekt zapewni wykorzystanie zdolności gazociągu podmorskiego Baltic Pipe i umożliwi przesył gazu z północy na południe kraju gazociągami przystosowanymi do pracy przy parametrach MOP 8,4 MPa. Głównym zadaniem tłoczni Goleniów będzie sprężanie dużych strumieni gazu z kierunku Niechorza (Baltic Pipe) oraz Świnoujścia (Terminal LNG) w kierunku korytarza Północ-Południe.

W ramach projektu Baltic Pipe w Polsce zaplanowanych jest 5 elementów: budowa gazociągu łączącego gazociąg podmorski z krajowym systemem przesyłowym, budowa gazociągu relacji Goleniów-Lwówek, rozbudowa tłoczni gazu Goleniów, budowa tłoczni gazu Gustorzyn oraz rozbudowa tłoczni gazu Odolanów.

Oprócz powyższej decyzji GAZ-SYSTEM uzyskał dotychczas:

  • komplet decyzji lokalizacyjnych dla gazociągu Goleniów-Lwówek (długość 191 km),
  • decyzję lokalizacyjną dla inwestycji towarzyszącej – od węzła Płoty do tłoczni Goleniów wraz z rozbudową węzła Płoty,
  • decyzję lokalizacyjną dla odcinka gazociągu od Zespołu Zaporowego do Terminala Odbiorczego Gazu wraz z jego budową oraz odcinka gazociągu łączącego Terminal z Węzłem Płoty.

Spółka proceduje również decyzję lokalizacyjną dla gazociągu łączącego (długość ok. 90 km), który 17 maja 2019 r. uzyskał decyzję środowiskową.

28 czerwca 2019 r. wojewoda kujawsko-pomorski wszczął postępowanie w sprawie wydania decyzji lokalizacyjnej dla budowy tłoczni gazu Gustorzyn. Do końca lipca 2019 r. planowane jest również uzyskanie decyzji lokalizacyjnej dla rozbudowy tłoczni Odolanów.

***

Baltic Pipe to strategiczny projekt mający na celu utworzenie nowej drogi dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki: duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Realizacja tej inwestycji wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej oraz przyczyni się do wzrostu konkurencyjności polskiego rynku gazu.

Gazociąg będzie mógł transportować 10 mld m3 gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m3 surowca z Polski do Danii. Przewidywana faza prac budowlanych rozpocznie się w 2020 r. Dzięki niemu od października 2022 r. będzie można sprowadzać gaz ziemny ze złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

Projekt realizowany jest w ścisłej współpracy pomiędzy polskim operatorem gazociągów przesyłowych GAZ-SYSTEM a duńskim operatorem systemu przesyłowego gazu i energii Energinet.

Więcej informacji na temat Baltic Pipe znajduje się na stronach: www.baltic-pipe.eu i www.gaz-system.pl

źródło: Gaz SYTEM
fot. Baltic Pipe Project
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ