Partner serwisu
15 grudnia 2017

GAZ-SYSTEM uzyskał 140 mln zł dofinansowania na budowę gazociągu

Kategoria: Aktualności

Gazociąg Tworóg – Kędzierzyn-Koźle, wchodzący w skład Korytarza Gazowego Północ-Południe, będzie finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

GAZ-SYSTEM uzyskał 140 mln zł dofinansowania na budowę gazociągu

Umowa o dofinansowanie projektu została zawarta 12 grudnia 2017 r. pomiędzy GAZ-SYSTEM a  Instytutem Nafty i Gazu – Państwowym Instytutem Badawczym. Planowany koszt całej inwestycji wynosi ok. 265 mln zł. Kwota dofinansowania to 140 mln zł.

W czerwcu 2017 r. GAZ-SYSTEM uzyskał niezbędne pozwolenia na budowę dla gazociągu Tworóg – Kędzierzyn-Koźle, która rozpocznie się na początku 2018 r. Zakończenie prac planowane jest w 2020 r.

Gazociąg o długości 43,4 km i średnicy DN 1000 zostanie wybudowany na terenie województwa śląskiego i opolskiego w gminach Tworóg, Wielowieś, Toszek, Rudziniec i Kędzierzyn-Koźle. Nowy gazociąg zostanie połączony z planowanymi do budowy gazociągami: Tworóg – Tworzeń oraz Zdzieszowice – Kędzierzyn-Koźle.

Gazociąg Tworóg – Kędzierzyn-Koźle wraz z powiązanymi z nim projektami stanowić będzie istotny element zachodniej nitki korytarza gazowego Północ-Południe. Korytarz ten ma w przyszłości połączyć Terminal LNG w Świnoujściu oraz projektowany gazociąg Baltic Pipe z planowanym terminalem Adria LNG w Chorwacji.

Komisja Europejska nadała tej inwestycji status projektu o znaczeniu wspólnotowym (PCI) w 2013 roku i podtrzymała go w dwóch kolejnych listach publikowanych w latach 2015 i 2017. Korzyścią z realizacji tego projektu będzie zwiększenie zdolności  przesyłowych w regionie, uatrakcyjnienie terenów pod nowe inwestycje oraz poprawa bezpieczeństwa i dywersyfikacja dostaw gazu w kraju. Natomiast istotną korzyścią dla społeczności lokalnej będzie corocznie odprowadzany przez GAZ-SYSTEM podatek od nieruchomości w wysokości 2 proc. wartości budowanej infrastruktury przesyłowej zlokalizowanej na terenie danej gminy.

źródło: GAZ SYSTEM
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ