Partner serwisu
24 marca 2015

Obchody 150-lecia BASF i 100-lecia Wydziału Chemicznego PW

Kategoria: Z życia branży

20 marca 2015 roku, w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej świętowano 100-lecie Wydziału Chemicznego tej uczelni. Wydarzenie stanowiło jednocześnie wstęp do wspólnych obchodów rocznicowych wydziału i kończącej w tym roku 150 lat firmy BASF. Z okazji jubileuszu Dirk Elvermann, dyrektor zarządzający BASF Polska wystąpił z przemówieniem, w którym podkreślił istotę wkładu obu jubilatów w rozwój polskiej chemii.

Obchody 150-lecia BASF i 100-lecia Wydziału Chemicznego PW

W trakcie wystąpienia Dirk Elvermann odwołał się m.in. do pełnej sukcesów historii Wydziału Chemicznego oraz szerokich możliwości, jakie jednostka ta oferuje studentom. Zaznaczył, jak trafna we współczesnym podejściu do chemii jest misja wydziału, oparta na dostosowaniu nauki i procesów badawczych do wizji społeczeństwa przyszłości. BASF także dostrzega konieczność takiego ukierunkowania działalności badawczej i ekonomicznej, które pozwoli na znalezienie rozwiązań globalnych problemów ludzkości - w myśl hasła „Tworzymy chemię dla zrównoważonego rozwoju”.

– W 2015 roku swe okrągłe rocznice świętują dwie znakomite instytucje – uznana uczelnia technologiczna - sławna także poza granicami kraju, oraz wiodąca firma chemiczna na świecie. To świetna okazja, by wspólnie celebrować i jednocześnie podsumować naszą dotychczasową historię i osiągnięcia. Najważniejsze jest jednak to, że współpracując będziemy  nadal kształtować przyszłość chemii i wpływać na rolę, jaką będzie ona pełniła w XXI wieku - powiedział w trakcie obchodów Dirk Elvermann.

Złoty medal odnowienia tradycji
Podczas uroczystości władze Wydziału Chemicznego uhonorowały dyrektora zarządzającego BASF w Polsce złotym medalem 100-lecia odnowienia tradycji na Politechnice Warszawskiej - w uznaniu dla zasług firmy w zakresie wspierania rozwoju tej jednostki naukowo-badawczej oraz kształtowania jej pozytywnego wizerunku.

Dirk Elvermann podkreślił, że BASF Polska ceni sobie stałą wymianę opinii i inspiracji, jaka zachodzi w ramach współpracy z Wydziałem Chemicznym. Na uwagę zasługują w tym obszarze przede wszystkim wspólnie realizowane programy skierowane do studentów – m.in. prowadzony przez specjalistów firmy cykl wykładów „Zarządzanie biznesem technologicznym”, na zakończenie którego studenci mają szansę na odbycie staży letnich w BASF. Firma angażuje się także w proces przygotowywania przez studentów prac naukowych w ramach, koordynowanego przez Polską Izbę Przemysłu Chemicznego, programu „ChemHR” oraz współpracuje ze studenckim kołem naukowym „Flogiston”.

100 lat Wydziału Chemicznego
W uroczystościach jubileuszowych na Politechnice wzięło udział około 400 przedstawicieli świata nauki, polskich instytucji badawczych i firm z sektora chemicznego. Wykłady dotyczące historii, a także teraźniejszości i przyszłości wydziału wygłosili Profesor Jan Szmidt, rektor Politechniki Warszawskiej oraz Profesor Zbigniew Brzózka, dziekan Wydziału Chemicznego.

– Wydział Chemiczny Politechniki Warszawskiej  to miejsce, gdzie tradycja żyje w symbiozie z wyzwaniami dnia dzisiejszego i pozwała wybiegać myślą w przyszłość. Naszym zadaniem jest kształcenie kadr – dla przemysłu, szkolnictwa i nauki - w ścisłej współpracy z pracodawcami - np. firmą BASF. W 2015 roku obchodzimy 100-lecie odnowienia tradycji Wydziału Chemicznego, a BASF, nasz wieloletni partner, świętuje 150 lat istnienia. Każde takie wydarzenie, kiedy sięgamy w przeszłość po to, aby z większą wiarą podjąć wyzwania przyszłości, stanowi element integrujący i uzasadniający odczucie dumy. – podsumował obchody jubileuszowe Profesor Zbigniew Brzózka, dziekan Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej.

W ramach wspólnych obchodów, firma włączy się w tym roku także w organizację innych wydarzeń rocznicowych tej jednostki naukowo-dydaktycznej, m.in. w przygotowania Pikniku Chemicznego, zaplanowanego na 12 czerwca 2015 roku.

 

Źróło,fot.: BASF

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ