Partner serwisu
21 maja 2014

1,2 mln dodatkowych uprawnień

Kategoria: Z życia branży

- Zdobyliśmy jako pierwsza firma w Polsce  pulę 1,2 mln dodatkowych, bezpłatnych uprawnień z europejskiej rezerwy na nowe i rozbudowane instalacje – podkreśla Mieczysław Broniszewski, szef Biura Ochrony Środowiska w Grupie LOTOS S.A..

1,2 mln dodatkowych uprawnień

Przepisy unijne dają możliwość uzyskania dodatkowych, darmowych uprawnień do emisji dwutlenku węgla, jeśli w wyniku istotnej zmiany technicznej nastąpi zwiększenie zdolności produkcyjnych zakładu o przynajmniej 10 proc. i/lub zwiększenie emisji CO2 o 5 proc.

Taki wzrost nastąpił w gdańskiej rafinerii w II połowie 2012 r., gdy dzięki zamianie wsadu na instalacje produkcji wodoru na gaz ziemny wzrosła produkcja wodoru. Grupa LOTOS, na cały ośmioletni okres, do 2020 r., uzyskała łącznie 12.469.568 uprawnień.

Nowa instalacja produkcji wodoru
Większa ilość wodoru spowodowała wzrost produkcji na instalacjach hydrokrakingu i hydrorafinacji wykorzystujących wodór. Pozwoliło to na pełne dociążenie rafinerii iobniżenie wskaźników emisji CO2.
We wniosku do Komisji Eurpejskiej kluczowe było udowodnienie, że przyłączenie gazu ziemnego jest dla rafinerii istotną zmianą techniczną. I przedstawione argumenty zostały zaakceptowane, mimo że Polska nie wdrożyła jeszcze odpowiednich przepisów unijnych.

Na szczęście dobra współpraca Grupy LOTOS  z Ministerstwem Środowiska i Krajowym Ośrodkiem Bilansowania i Zarządzania Emisjami (KOBiZE) zaowocowała sprawnym wydaniem oceny i przesłaniem wniosku do KE, która w kwietniu 2014 zezwoliła KOBiZE na przekazywanie uprawnień dla GL  zwiększonych corocznie o około 150 tys. A to razem daje ponad 1,2 mln darmowych uprawnień do 2020 r.

 

Źródło:Grupa LOTOS S.A.

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ