Partner serwisu
21 listopada 2018

Stan realizacji projektu „Polimery Police”

Kategoria: Aktualności

20 listopada odbyła się konferencja prasowa z udziałem Andrzeja Niewińskiego prezesa zarządu PDH Polska S.A, Władysława Madeja wiceprezesa zarządy PDH Polska S.A. oraz Włodzimierza Zasadzkiego wiceprezesa zarządu Grupy Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A., dotycząca stanu realizacji projektu „Polimery Police”.

Stan realizacji projektu „Polimery Police”

PDH Polska S.A. – podmiot powołany w celu realizacji inwestycji „Polimery Police”, strategicznej z punktu widzenia Grupy Kapitałowej Grupa Azoty inwestycji – sfinalizowała planowo realizację kolejnego, kluczowego etapu, ujętego w harmonogramie projektu, którym było zebranie ofert na Generalnego Wykonawcę kontraktu EPC (w formule pod klucz za cenę ryczałtową).

– Obecnie dobiegł końca nabór ofert i w najbliższym czasie przystąpimy do negocjacji z podmiotami spełniającymi kryteria ujęte w postępowaniu przetargowym. Otrzymaliśmy przewidywaną przez nas ilość ofert, a zaangażowanie podmiotów działających na rynku międzynarodowym o wysokiej renomie napawa optymizmem i utwierdza nas w przekonaniu, że projekt „Polimery Police” zostanie zrealizowany przez najlepszego z Wykonawców – mówi Andrzej Niewiński prezes zarządu PDH Polska S.A.

Ponadto Spółka zakończyła postępowanie na świadczenie usług wsparcia technicznego w ramach inwestycji Polimery Police. Wyłonionym zgodnie z harmonogramem wykonawcą została doświadczona firma KTI Poland S.A., która ma doświadczenie w realizacji inwestycji prowadzonych przy największych projektach w Polsce.

Równolegle do działań w obszarze technicznym prowadzone są rozmowy z dostawcami surowców oraz odbiorcami polipropylenu, który będzie produktem ostatecznym całego procesu. Jak zapewnił Władysław Madej wiceprezes zarządu PDH Polska, spółka prowadzi skuteczne rozmowy handlowe z firmami z całej Europy. W ich efekcie już zostały podpisane listy intencyjne zapewniające z jednej strony bezpieczeństwo dostaw propanu i etylenu, z drugiej zaś gwarantujące sprzedaż polipropylenu w pełnym wymiarze możliwości produkcyjnych kompleksu PDH-PP w Policach. Prezes zapewnił również, że Spółka nadal kontynuuje działania prowadzące do rozszerzenia grona potencjalnych partnerów biznesowych.

Informacja o inwestycji

Projekt „Polimery Police” to inwestycja Grupy Azoty S.A., której celem jest wybudowanie jednego z najnowocześniejszych kompleksów petrochemicznych w środkowej i wschodniej części Europy, a którego produktem finalnym będzie polipropylen.

Inwestycja w projekt „Polimery Police” jest zdecydowaną odpowiedzią Grupy Azoty na systematycznie rosnące zapotrzebowanie na polipropylen zarówno w Polsce, Europie, jak i na świecie (od 1989 roku zapotrzebowanie na polipropylen wzrosło ponad trzykrotnie). Obecnie szacuje się, że rynek polipropylenu sięga 66,5 mln ton (dane na 2016 r.), co czyni go drugim, po polietylenie, najpopularniejszym tworzywem sztucznym. Sama Polska jest jednym z największych konsumentów polipropylenu w regionie. Jak wynika z danych Eurostatu (podaję za Fundacją Plastics Europe), tylko w 2016 r. nominalne zapotrzebowanie na polipropylen w Polsce przekroczyło granicę 600 tys. t/rocznie, a jeszcze w 2014 r. zapotrzebowanie nominalne wynosiło ok 550 tys. t/rocznie.

Na potrzeby realizacji tego przedsięwzięcia zostały zakupione dwie licencje:

  • Oleflex® firmy Universal Oil Product (UOP), służąca do produkcji propylenu metodą odwodornienia propanu (PDH),
  • Unipol firmy Grace, służąca do produkcji polipropylenu,

które gwarantują wytworzenie obu produktów na nominalnym poziomie 400 tys. ton/8000 h. Tym samym inwestycja będzie w miała potencjał do pokrycia krajowego deficytu netto w obszarze obrotu polipropylenu.

Ponadto instalacja PDH, poza dostarczeniem surowca do produkcji polipropylenu, będzie zasilała, należącą do Grupy Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A., instalację do produkcji amoniaku, zaopatrując ją w wodór (ok. 16 tys. ton). Tym samym przyczyni się to do znacznego ograniczenia oddziaływania inwestycji na środowisko naturalne.

Polipropylen

Polipropylenu jest uważany za jeden z najczystszych w wytwarzaniu polimerów (przy produkcji powstaje znikoma ilość odpadów, zaś emisja CO2 i innych szkodliwych substancji jest na bardzo niskim poziomie), co w połączeniu z dostosowaniem do ponownego wykorzystania (zarówno w wyniku recyklingu jak i spalania) stawia go w czołówce dostępnych tworzyw sztucznych rynku.

Polipropylen znajduje zastosowanie w niemalże wszystkich gałęziach przemysłu od budownictwa, poprzez sektor motoryzacyjny, elektryczny i elektroniczny, rolnictwo aż po produkcję opakowań.

źródło: Informacja prasowa
fot. 123rf.com/fot. ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ