Partner serwisu
10 kwietnia 2018

Najchętniej czytane felietony Szczęśniaka w I kwartale, to....

Kategoria: Zdaniem Szczęśniaka

Andrzej Szczęśniak - Niezależny Ekspert Rynku Paliw i Gazu. Co tydzień publikujemy na portalu kierunekchemia.pl felietony jego autorstwa, które cieszą się popularnością wśród naszych czytelników. Które artykuły Szczęśniaka były najchętniej czytane w I kwartale 2018 roku?

Najchętniej czytane felietony Szczęśniaka w I kwartale, to....

Top 5 felietonów Szczęśniaka w I kwartale 2018 roku:

28 lutego miał się zakończyć prawie czteroletni konflikt między ukraińskim Naftogazem a rosyjskim Gazpromem. Od dziesięcioleci skłócone, oskarżające się i ciągające po sądach i arbitrażach… Ich konflikt od lat jest najpoważniejszym problemem gazowym Europy. Przyczynił się także do powstania rurociągu jamalskiego przez Polskę, pierwszej i drugiej odsłony Nord Stream, jak i Turk Streamu - rurociągu do południowej Europy.

Ustawa już weszła w życie – Polska stała się krajem e-mobilności. Już wiemy, do czego państwo się zobowiązało, by posiadacze drugiego (a może bardziej trzeciego samochodu) w rodzinie mogli taniej zakupić elektryczne cacuszko. Rzeczywiście - system dopłat i przywilejów, ustanowionych w ustawie „o elektromobilności i paliwach alternatywnych” jest imponujący.

Zacznijmy rok od spraw węgla, będzie to bowiem ważny okres dla tego surowca, tak w Polsce, gdzie na żądanie Unii trzeba zamknąć kilka kopalń, ale też w Europie, gdzie węgiel, a za nim i tradycyjna energetyka przeżywa krytyczne momenty.

Przysłuchując się relacjom na temat drugiej fazy wielkiego bałtyckiego rurociągu między Rosją a Niemcami, mam wrażenie jakbym był na meczu piłki nożnej. Ciągłe gwizdy, wyzwiska, obelżywe rymowanki wobec przeciwnika i podniosłe pieśni, skandowania, podkręcanie animuszu własnej drużyny. Na meczu to dobre podejście, w sprawach gospodarki przydałoby się trochę wyciszenia emocji, rozwagi kalkulacji.

Prezydent Donald Trump znowu zaszokował - 8 marca wprowadził opłaty celne na import stali (25%) i aluminium (10%). Cały świat zatrząsł się z oburzenia, bo sprzedawał Ameryce swoje metale, a teraz stary biznesowy wyjadacz, dziś na fotelu prezydenta, potrząsnął branżą stalowa i oznajmił: „koniec tego dobrego, zmieniamy reguły gry”.

*****

Co tydzień na naszym portalu nowy felieton Andrzeja Szczęśniaka.

Wszystkie teksty eksperta dostępne TUTAJ.

Nie chcesz przegapić kolejnego felietonu? Zapisz się na naszego newslettera.

fot. 123rf.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ