Partner serwisu

Wymienniki a ochrona środowiska

Kategoria: Remonty, UR

Przy ich produkcji stosowana jest najnowocześniejsza technologia, która służy jednemu celowi: opracowaniu płytowych wymienników ciepła w krótkim czasie, zoptymalizowanych dla wymagań rynku oraz jednocześnie spełniających wymagania dotyczące ochrony środowiska.

Wymienniki a ochrona środowiska

   

Fot. 1.
Chłodnica płytowa Sigma w procesie chemicznym.

    Silny wzrost liczby ludności na świecie, która z 6,5 miliarda ma zwiększyć się do około 10 miliardów w roku 2060, znacząco wpłynie na wzrost globalnej konsumpcji zasobów. Ponadto rozwój ekonomiczny krajów o dużej liczbie mieszkańców, zaliczanych do rynków wschodzących i rozwijających się, wymaga ogromnej ilości energii. Stąd coraz większej wagi nabierają kwestie zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska.
    W kontekście tworzenia sieci ProcessNet, intensyfikacja obróbki ma m.in. na celu osiągnięcie znacznego wzrostu pod względem ekonomicznym oraz ekologicznym w zakresie wydajności procesów chemicznych i biotechnologicznych. Obejmuje to również rozwój nowych produktów oraz wzrost jakości wyrobów. Zagadnienie emisji C02 jest z tym ściśle związane. W ostatniej pracy naukowej opublikowanej przez DECHEMA, bardzo wyraźnie podkreślono: „Zapobieganie emisji C02 jest najwyższym priorytetem. Oszczędność energii także należy traktować jako zadanie nadrzędne. Oszczędność energii oznacza zwiększanie wydajności energetycznej w przemysłowych procesach produkcyjnych.”
    W dziedzinie płytowych wymienników ciepła troska o ekologię należy do codzienności. Właściwie nie ma firmy, która nie zwracałaby uwagi na oszczędzanie zasobów oraz zmniejszanie wpływu produkcji na środowisko. Niemieckie przedsiębiorstwa działające w sektorze płytowych wymienników ciepła wiodą pod względem zrównoważonego rozwoju systemów na skalę globalną, produkując wyroby, które niezawodnie chronią klientów, pracowników oraz środowisko przed możliwymi szkodami. Takie praktyki powinny być normą, jednak na przykład w Azji nie każdy wytwórca je stosuje.W Niemczech i Europie jest to natomiast nieodzowny warunek wykonywania bezbłędnych operacji. Szczególnie ma to zastosowanie w fabrykach i obiektach, gdzie dużą wagę przywiązuje się do bezpieczeństwa, jak na przykład w elektrowniach czy rafineriach. Dla produktów z dziedziny technologii obróbki termicznej, w Niemczech obowiązkowe jest uzyskanie różnych certyfikacji według TUV, ASME lub odpowiednich certyfikatów zagranicznych.
    Aby utrzymać wysoki poziom jakości produktów wymaga się również ciągłego wprowadzania innowacyjnych rozwiązań. W tym zakresie sektor wymienników ciepła współpracuje z uniwersytetami oraz organizacjami branżowymi w celu zastosowania wyników najnowszych badań podczas opracowywania produktów. Często wykorzystuje się modele komputerowe 3-D, specjalne programy oraz symulacje przepływu, natomiast próbnych instalacji sterowanych komputerowo używa się do sprawdzania właściwości termodynamicznych prototypów i wyrobów gotowych. Ta najnowocześniejsza technologia służy jednemu celowi: opracowaniu płytowych wymienników ciepła w krótkim czasie, zoptymalizowanych dla wymagań rynku oraz jednocześnie spełniających wymagania dotyczące ochrony środowiska.

Fot. 2.
Wymiennik Sigma 156 w procesie chemicznym.

Naprawy
    W tym kontekście należy również wspomnieć o naprawach. Płytowe wymienniki ciepła mają szeroki wachlarz zastosowań, dlatego też są narażone na ogromne obciążenia, które mogą prowadzić do zanieczyszczenia lub powstawania drobnych pęknięć w wymiennikach oraz zużywania się uszczelek. Jak je wykrywać? Można to osiągnąć różnymi sposobami – jednym z nich jest badanie pęknięć płyt wymienników metodą przenikania barwnika. Identyfikacji uszkodzeń płyt dokonuje się za pomocą badania z fluorescencyjnymi wskaźnikami. Środki naprawcze, takie jak czyszczenie płyt lub wymiana uszczelek, to praktyczne i ekonomiczne metody przedłużenia okresu użytkowania urządzenia oraz zmniejszenia wykorzystania surowców. Ponadto środki te zmniejszają starty ciepła oraz zwiększają niezawodność operacyjną, tym samym przyczyniając się do ochrony środowiska.

 

Przedstawiciel w Polsce:
JMR EUROPE Sp. z o.o.
ul. Sobieskiego 11/204-C
40-084 Katowice:
tel/fax: + 48 32 352-04-24
tel. kom.: +48 601 424-429
e-mail: imr@ceti.pl
www.pwcschmidt.pl

 

 

Autor: Dipl-Ing. Sebastian Schill

Artykuł sponsorowany został opublikowany w magazynie "Chemia Przemysłowa" nr 5/2012

 

 

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ