Partner serwisu
14 sierpnia 2017

BASF odnotował znaczny wzrost zysku w drugim kwartale. Lepsza prognoza na 2017 rok

Kategoria: Z życia branży

Rozwój poszczególnych segmentów

Sprzedaż w sektorze Chemicals, wzrosła o 25% w porównaniu do drugiego kwartału 2016, uzyskując poziom 4,0 mld euro. W dużej mierze wynikło to ze znacznie wyższych cen, szczególnie w dziale monomerów. Różnice kursowe miały pozytywny wpływ na sprzedaż, natomiast wolumeny uległy nieznacznemu spadkowi. Zysk (EBIT) przed pozycjami nadzwyczajnymi wyniósł 1,1 mld euro, co stanowi poprawę o 662 mln euro w porównaniu do drugiego kwartału 2016 r., przede wszystkim w związku z wyższymi marżami w działach monomerów i petrochemii. Koszty stałe ogólnie nieznacznie się obniżyły. Sprzedaż w pierwszym półroczu wzrosła o 30% i wyniosła 8,2 mld euro. Zysk (EBIT) przed pozycjami nadzwyczajnymi zwiększył się o 1.2 mld euro do 2,1 mld euro, przede wszystkim z uwagi na wyższe marże i wolumeny.

W segmencie Performance Products sprzedaż na poziomie 4,1 mld euro przekroczyła o 4% poziom z drugiego kwartału ubiegłego roku ze względu na podwyżki cen oraz wzrost wolumenów we wszystkich działach. Różnice kursowe miały korzystny wpływ na sprzedaż; efekty portfelowe spowolniły dynamikę wzrostu sprzedaży. Ciągła presja na marże, głównie spowodowana rosnącymi cenami surowców i trudnymi warunkami rynkowymi w poszczególnych branżach spowodowała spadek zysku (EBIT) przed pozycjami nadzwyczajnymi o 107 mln euro do 405 mln euro. Sprzedaż w pierwszym półroczu wyniosła 8,4 mld euro, co stanowi wzrost o 6% w porównaniu z analogicznym okresem w zeszłym roku. Zysk (EBIT) przed pozycjami nadzwyczajnymi zmniejszył się o 147 mln euro do 920 mln euro.

W segmencie Functional Materials & Solutions sprzedaż w drugim kwartale wzrosła o 12%, do 5,3 mld euro. Wzrost ten wynikł w szczególności z wyższych wolumenów sprzedaży, z nabycia branży Chemetall od Albemarle w grudniu 2016 r. oraz z wyższych cen. Korzystny wpływ na sprzedaż miały też różnice kursowe. Firmie BASF udało się zwiększyć wolumeny sprzedaży do przemysłu motoryzacyjnego. Zysk (EBIT) przed pozycjami nadzwyczajnymi spadł o 113 mln euro do 422 mln euro. Wzrost zysku w dziale katalizatorów i pozytywny wpływ branży Chemetall tylko częściowo mogły zrównoważyć ogólnie niższe marże i wyższe koszty stałe. Sprzedaż w pierwszym półroczu wzrosła o 15% i wyniosła 10,5 mld euro. W porównaniu z analogicznym okresem w ubiegłym roku zysk (EBIT) przed pozycjami nadzwyczajnymi zmniejszył się o 38 mln euro i wyniósł 953 mln euro.

Sprzedaż w segmencie Agricultural Solutions wzrosła o 5% w porównaniu z drugim kwartałem ubiegłego roku, do 1,5 mld euro. Wynikło to przede wszystkim z większych wolumenów, szczególnie w Ameryce Północnej i Europie Wschodniej, jak również z dodatnich różnic kursowych. Ceny nieznacznie spadły w porównaniu z drugim kwartałem 2016 r.

W porównaniu z analogicznym kwartałem 2016 r., zysk (EBIT) przed pozycjami nadzwyczajnymi spadł o 48 mln euro do 272 mln euro. Wynikło to, między innymi, z niższych średnich marż spowodowanych zmianą asortymentu produktowego. Sprzedaż w pierwszym półroczu wzrosła o 4% w ujęciu r/r i wyniosła 3,4 mld euro. Zysk (EBIT) przed pozycjami nadzwyczajnymi zmniejszył się o 106 mln euro do 805 mln euro.

W porównaniu z drugim kwartałem 2016 r. w segmencie Oil & Gas, dzięki wyższym wolumenom oraz cenom, sprzedaż wzrosła aż o 32%, do 814 mln euro. Wzrost wolumenów wynikł głównie ze zwiększenia się wolumenów sprzedaży gazu, jak również z działalności dźwigów na wodach terytorialnych Libii w czerwcu. Wolumeny produkcji zrównały się z poziomami drugiego kwartału ubiegłego roku. Zysk (EBIT) przed pozycjami nadzwyczajnymi poprawił się o 89 mln euro do 183 mln euro. Wynika to w dużej mierze z wyższych cen i większych wolumenów sprzedaży. Znacznie wzrósł dochód netto. Sprzedaż w segmencie w pierwszym półroczu wzrosła o 34% w ujęciu r/r i wyniosła 1,6 mld euro. Zysk (EBIT) przed pozycjami nadzwyczajnymi zwiększył się o 193 mln euro, do 353 mln euro.
Z wynikiem 476 mln euro, sprzedaż w segmencie pozostałych produktów była o 2% niższa od poziomu z drugiego kwartału poprzedniego roku, co wynikło z niższych obrotów surowcami. Zysk (EBIT) przed pozycjami nadzwyczajnymi zwiększył się o 61 mln euro do minus 151 mln euro, przede wszystkim ze względu na efekty wyceny długoterminowego programu motywacyjnego.

Sprzedaż w segmencie pozostałych produktów w pierwszym półroczu wyniosła 1,1 mld euro, co stanowi wzrost o 13% w porównaniu z analogicznym okresem w zeszłym roku. Zysk (EBIT) przed pozycjami nadzwyczajnymi poprawił się o 30 mln euro do minus 401 mln euro.

 

źródło: informacja prasowa
fot.: 123rf.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ