Partner serwisu
30 maja 2017

KUPUJ dla PKN Orlen

Kategoria: Z życia branży

Haitong Bank w raporcie z 26 maja podtrzymuje rekomendację KUPUJ dla PKN Orlen i obniża cenę docelową akcji do 119,6 PLN, co daje 13-procentowy potencjał wzrostowy w porównaniu z obecnym kursem.

KUPUJ dla PKN Orlen

Szymon Ożóg ocenia, że ostatni spadek kursu jest przesadzony. PKN Orlen notuje dynamiczny wzrost sprzedaży paliwa na rynku krajowym, co jest efektem eliminacji szarej strefy i znacząco poprawia rentowność Spółki. Szacowane marże modelowe wskazują na bardzo korzystną sytuację w segmencie rafineryjnym i petrochemicznym. Nadal znakomicie radzi sobie segment detaliczny, a oczekiwana dynamika wzrostu zysków pozostaje wysoka.

Haitong Bank zauważa jednak, że w ubiegłym miesiącu złoty umocnił się o 5 proc. wobec USD. Dodatkowo różnica pomiędzy ropą Brent a Ural wynosiła w tym miesiącu średnio jak dotąd 1,5 USD na baryłce wobec 2,0 USD na baryłce w kwietniu i 2,1 USD na baryłce w pierwszym kwartale 2017 r. To znaczące zmiany w porównaniu z założeniami przyjętymi w modelu Haitong (kurs USD/PLN = 4,0 i różnica B-U na poziomie 2,0 USD na baryłce), które prawdopodobnie utrzymają się przez jakiś czas. W związku z powyższym, Haitong Bank obniża cenę docelową akcji ze 130,8 PLN do 119,6 PLN i podtrzymuje rekomendację KUPUJ.

Analityk Haitong Bank szacuje, że w bieżącym kwartale modelowe marże PKN Orlen w segmencie rafinacji, petrochemicznym i downstream wyniosły jak dotąd odpowiednio 6,5 USD na baryłce, 1006 EUR na tonie i 13,3 USD na baryłce wobec 5,3 USD na baryłce, 930 EUR na tonie i 12,1 USD na baryłce w pierwszym kwartale 2017 r. Trzeci kwartał jest zazwyczaj dobry dla marż ze względu na sezonowy wzrost popytu. Zdaniem Szymona Ożoga, PKN Orlen powinien cieszyć się bardzo korzystnymi warunkami, przynajmniej w perspektywie średnioterminowej, mimo że pewne obniżenie marż jest raczej nieuniknione. Zakładając, że taki poziom marż utrzyma się do końca drugiego kwartału, PKN Orlen mógłby potencjalnie osiągnąć zysk EBITDA (według metody LIFO) w wysokości 2,4 mld PLN mimo stosunkowo niskiego wykorzystania mocy rafineryjnych (za sprawą prac remontowych w Płocku).

 

Źródło: Informacja prasowa

Fot.: pl.freeimages.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ