Partner serwisu
03 marca 2017

ABW zatrzymała grupę przestępczą wyłudzającą podatek VAT przy obrocie paliwami

Kategoria: Paliwa

ABW zatrzymała cztery osoby podejrzane o kierowanie i udział w zorganizowanej grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT przy obrocie paliwami i zajmującą się praniem pieniędzy - poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

ABW zatrzymała grupę przestępczą wyłudzającą podatek VAT przy obrocie paliwami

Zatrzymani wyłudzili ze Skarbu Państwa co najmniej 23 mln zł - poinformował rzecznik.

Żaryn podał, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego dokonała zatrzymań 27 i 28 lutego. Były to działania na polecenie Prokuratury Okręgowej w Olsztynie. Grupa miała zajmować się m.in. wyłudzaniem podatku od towarów i usług przy wewnątrzwspólnotowym obrocie paliwami, a także praniem brudnych pieniędzy.

– W wyniku śledztwa, prowadzonego przez Delegaturę ABW w Olsztynie, uzyskano dowody świadczące o tym, że powiązane ze sobą firmy z województw: warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego i mazowieckiego były tzw. znikającymi podatnikami. Śledztwo wykazało, że przestępczy proceder miał charakter międzynarodowy. W ramach prowadzonej działalności przestępczej wymienione podmioty dokonywały wzajemnych, pozorowanych operacji handlowych i finansowych w obrocie paliwami płynnymi dostarczanymi przez litewskie i łotewskie rafinerie – wyjaśnił rzecznik ministra.

Podczas działań ABW i prokuratury okazało się, że członkowie grupy posługiwali się m.in. podrobionymi, litewskimi dokumentami tożsamości oraz zagranicznymi rachunkami bankowymi firm zlokalizowanych na Wyspach Marshalla, Belize czy Panamie.

W postępowaniu przygotowawczym ABW uzyskała pomoc ze strony Prokuratury Generalnej Republiki Litewskiej oraz Biura Litewskiej Policji Kryminalnej.

Sąd aresztował trzech zatrzymanych na trzy miesiące, a jednego zwolnił za poręczeniem majątkowym przy zakazie opuszczania kraju - podał rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

 

 

 

Źródło: PAP

fot.: 123rf.com

ZAMKNIJ X
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ