Partner serwisu
14 grudnia 2016

PDH ogłosi przetarg na budowę instalacji do produkcji propylenu dla Azotów

Kategoria: Z życia branży

Firma PDH Polska, powołana przez Grupę Azoty Zakłady Chemiczne Police do budowy kluczowej dla Azotów instalacji do produkcji propylenu metodą PDH, ogłosi przetarg na zrealizowanie tej inwestycji "pod klucz". W poprzednim przetargu nie wyłoniono zwycięzcy.

PDH ogłosi przetarg na budowę instalacji do produkcji propylenu dla Azotów

W przetargu ma zostać wybrany jeden wykonawca, który zrealizuje w całości prace budowlane i projektowe - poinformował w środę zespół prasowy polickich zakładów. Przetarg ma zostać ogłoszony w najbliższych miesiącach.

– Grupa Azoty jest zdeterminowana, by zrealizować ten bardzo atrakcyjny i ważny dla gospodarki polskiej projekt – podkreślił prezes spółki PDH Polska Andrzej Niewiński. Według niego  – instalacja PDH to nowoczesna inwestycja, która podniesie standard polskiego przemysłu chemicznego, zbliżając go do poziomu światowego, co bezpośrednio przełoży się na skalę produkcji, zyski i asortyment wytwarzanych przez Grupę Azoty wyrobów.

Jeden generalny wykonawca wyłoniony w przetargu będzie musiał m.in. wykonać samą instalację wraz z infrastrukturą, urządzeniami portowymi oraz urządzeniami do magazynowania propanu. Jak tłumaczy spółka, jeden wykonawca ma zminimalizować ryzyko przebiegu inwestycyjnego oraz koszty przedsięwzięcia.

Poprzedni przetarg zakończył się bez wyłonienia zwycięzcy. Według spółki oferty złożone w przetargu dotyczącym jedynie instalacji bazowej "okazały się nieoptymalne ze względu na ich zbyt duży rozrzut cenowy oraz bardzo wymagające założenia czasu realizacji zadania inwestycyjnego".

Produkcja polipropylenu

Spółka analizuje ewentualne rozszerzenie inwestycji PDH o zintegrowaną z nią instalację do produkcji polipropylenu. Przyszły przetarg i możliwość rozbudowy inwestycji wpłynie na przewidywany termin rozpoczęcia komercyjnej działalności instalacji, który ustalono na początek 2021 r. - zaznaczono.

W ramach przygotowania do budowy instalacji metodą PDH zakończono projektowanie części procesowej instalacji oraz infrastruktury pomocniczej. Przygotowano też raport oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko oraz komplet dokumentów wymaganych do uzyskania pozwolenia na budowę.

Produkty, które powstaną w polickiej spółce dzięki nowej inwestycji, znajdą zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu - podkreśla spółka. I przekonuje, że polski przemysł potrzebuje setek tysięcy ton propylenu i polipropylenu, które sprowadzane są z zagranicy. Nowa instalacja ma pozwolić w znacznej mierze zaspokoić to zapotrzebowanie.

Budowa instalacji do produkcji propylenu metodą PDH to jedna z kluczowych inwestycji Grupy Azoty Police. W szczytowym momencie realizacji inwestycji na placu budowy ma być ok. 1000 pracowników, a po uruchomieniu instalacji zatrudnienie znajdzie ok. 200 osób.

Inwestycja ma być także szansą dla polskich podmiotów; jednym z kryteriów wyboru wykonawcy inwestor planuje uczynić udział w przedsięwzięciu polskich firm.

Wartość nakładów inwestycyjnych projektu PDH to blisko 2,7 mld zł - podała w październiku spółka.

Grupa Azoty to największa w Polsce firma chemiczna, notowana na GPW. Spółka powstała w wyniku konsolidacji zakładów z Tarnowa, Puław, Polic i Kędzierzyna-Koźla. Jest drugim co do wielkości producentem nawozów sztucznych w Europie i liczącym się producentem związków chemicznych. W grudniu br. Grupa Azoty kupiła akcje spółki PDH.

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police SA, wchodząca w skład Grupy Azoty SA, jest największą w regionie zachodniopomorskim spółką giełdową. Łącznie Police zatrudniają ok. 2400 pracowników.

 

 

Źródło: PAP

fot.: 123rf.com/zdjęcie ilustracyjne

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ