Partner serwisu
08 lutego 2016

Właściwa aplikacja azotu w produkcji rolnej

Kategoria: Nawozy

Określenie właściwych ilości, czasu stosowania oraz miejsca wykorzystania azotu ma duże znaczenie w produkcji rolnej. Niewłaściwa aplikacja wpływa na jakość plonów i w ostateczności na portfele konsumentów.

Właściwa aplikacja azotu w produkcji rolnej

Zwiększenie szans na sukces

Jak wiemy, pogoda nie zawsze sprzyja rolnikom. Na przykład obfite opady w okresie aplikacji preparatów z azotem, powodują jego straty. Efektem niedoboru tego pierwiastka u roślin jest opóźnienie w rozwoju i wyrastanie wiotkich pędów, jak również charakterystyczne żółknięcie liści. Należy wtedy pomyśleć o stosowaniu zwiększonych ilości azotu i użycie odpowiedniej metody aplikacji.

Bardzo ważne jest, aby nawozy stosowane na polach miały jednorodną granulacje, wytrzymałość mechaniczną oraz twardość, która zabezpieczy nawóz przed zbrylaniem, kruszeniem czy ścieraniem podczas transportu.

Strategiczne myślenie o nawożeniu

Dużą rolę odgrywa również właściwe planowanie nawożenia, szczególnie w kontekście zmian klimatycznych, czy zmieniającej się sytuacji pogodowej. Ustalenie odpowiedniej ilości azotu jest procesem złożonym i bardzo ważnym.

Producenci rolni muszą pamiętać, że ilość azotu stosowana w przypadku różnego rodzaju upraw, zależna jest od gatunku, odmiany roślin i rodzajów gleb. Wszystkie te czynniki powinny być brane pod uwagę, aby nawożenie było efektywne, a ilość i jakość zbiorów – zadowalające.

 

Źródło,fot.: Grupa Azoty/blog.pulawy.com

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ