Partner serwisu
29 sierpnia 2014

Shale Gas Europe: Polska w trakcie określenia swojej przyszłej polityki energetycznej

Kategoria: Z życia branży

Prezydent Polski podpisał ustawę wprowadzającą istotne zmiany do istniejących ram podatkowych w kraju. Wdrożone zmiany, mają na celu ułatwienie rozwoju krajowych konwencjonalnych, jak i niekonwencjonalnych źródeł energii, takich jak gaz z łupków. Uchwalona ustawa o specjalnym podatku węglowodorowym, obok niedawno przeprowadzonej nowelizacji Prawa geologicznego i górniczego, w sposób znaczący przyczyniła się do stworzenia bardziej atrakcyjnych warunków inwestycyjnych dla podmiotów badających potencjał gazu łupkowego w Polsce.

Shale Gas Europe: Polska w trakcie określenia swojej przyszłej polityki energetycznej

Ministerstwo Gospodarki prowadzi także szeroko zakrojone konsultacje dotyczące przyszłej polityki energetycznej rządu, aktualizując istniejące założenia uchwalone w 2009 roku. Przedłożony przez resort gospodarki 14 sierpnia projekt przedstawia kompleksowe podejście do priorytetów energetycznych Polski do roku 2050, podkreślając trzy jasne cele:

  • stworzenie warunków dla stałego i zrównoważonego rozwoju sektora energetycznego Polski, przyczyniającego się do rozwoju gospodarki,
  • zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego państwa,
  • oraz zaspokojenia potrzeb przedsiębiorstw i gospodarstw domowych.
     

Podczas gdy podaż energii w Polsce jest zdominowana przez węgiel i gaz ziemny, stanowiąc 69% źródeł energii, krajowa produkcja węgla i gazu maleje, stwarzając konieczność do dalszego importu surowców z zagranicy. Przedstawiony przez rząd projekt polityki energetycznej podkreśla zarówno potencjał do zwiększenia i zróżnicowania ilości energii wytwarzanej w kraju, poprzez dalsze inwestycje w odnawialne źródła energii, jak również rozwój energetyki jądrowej i wprowadzenie potencjalnych nowych krajowych źródeł energii, takich jak gaz łupkowy.

- Europa stoi w obliczu paradoksu energetycznego, a Polska znajduje się w czołówce tej debaty. Węgiel nadal odpowiada za 16%[1] dostaw energii w Europie. Jednocześnie, udział surowca w wytwarzaniu energii rośnie dzięki zwiększonej produkcji krajowej, jak i zwiększonego importu, który wzrósł o dodatkowe 9%[2] w 2013 roku porównując do danych z roku poprzedniego - powiedział Marcus Pepperell, rzecznik prasowy Shale Gas Europe.

Pierwszy etap konsultacji projektu polityki energetycznej Polski zakończy się 1 września.


Źródło: Shale Gas Europe

Fot. lupkipolskie

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ